Protokół z warsztatów Alateen przeprowadzonych
na Grupie Al-Anon „Radość” w Rudzie Śl.
W dniu 27.11.2009 r. o godz.17.00 w ramach otwartego mityngu Al-Anon Grupy „Radość” w Rudzie Śląskiej odbyły się Warsztaty Alateen. Na spotkaniu razem z prowadzącymi było kilkanaście osób. Mityng prowadziła Janeczka, po modlitwie o Pogodę Ducha i odczytaniu Stopni, Tradycji, Koncepcji i zasad obowiązujących na mityngu, prowadzenie Warsztatów przejęły Irenka (sponsor Alateen) - Koordynator ds. Alateen i Basia (sponsor Alateen) -Koordynator ds. informacji publicznej
Spotkanie rozpoczęło się od informacji o celowości takich warsztatów. Prowadzące wytłumaczyły, że w związku z tym, że Alateen jest częścią Al-Anon, warsztaty mają na celu poszerzenie świadomości w grupach Al-Anon. Jednocześnie wytłumaczyły, że nie jest obowiązkiem aby po spotkaniu przy grupie Al-Anon powstała grupa Alateen, jednak zawsze powinna być gotowość grupy Al-Anon gdyby zaszła taka potrzeba.
Następnie prowadzące omówiły literaturę Alateen. zachęcono w miarę możliwości finansowych do zaopatrzenia grupy Al-Anon w komplet literatury Alateen, szczególnie „Niezapomniana przygoda „Przewodnik do sponsorowania Alateen”.
Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali ankiety z pytaniami, które umożliwiły zorientowanie się co wiem na temat Alateen. Chętne uczestniczki spotkania wypowiadały się na wybrane pytania(tematy) z ankiety. Najwięcej było wypowiedzi na temat - czy akceptuję alkoholizm jako chorobę całej rodziny i czy mnie program Al-Anon pomaga w życiu, mniejsza wiedza dotycząca innych pytań ( tematów ).
Po tych wypowiedziach prowadzące szczegółowo omówiły warsztaty i odpowiedziały na pytania z ankiety oraz opowiedziały o swoim doświadczeniu sponsorowania grupy Alateen i tym ile radości i rozwoju osobistego doświadczyły będąc sponsorem Alateen
W trakcie ich wypowiedzi padały pytania, na które prowadzące odpowiadały np : czy w Alateen chcą mieć w grupie młodszego kolegę w obawie o anonimowość ,np.: 8 czy 9latka (sumienie grupy może dopuścić młodszych niż 12lat) , Ile jest grup w Regionie, jak powstawały jak działały i inne pytania na które dzieląc się doświadczeniem dzieliły się prowadzące warsztaty, powiedziały że Al-Anon jest odpowiedzialne za Alateen, które jest jak dziecko w rodzinie o które trzeba się troszczyć , dziecko samo sobie nie poradzi.
Prowadzące podały swój kontakt email w razie gdyby pojawiły się jeszcze jakiekolwiek pytania, podziękowały za zaproszenie i liczne przybycie i aktywny udział w warsztatach.
Była bardzo miła przyjazna atmosfera i bardzo duże zainteresowanie tematem, wręcz były głosy „że zaraziły się służbą na rzecz Alateen”.
Spotkanie zakończyła Deklaracją prowadząca Janeczka z grupy Radość